Trenčiansky samosprávny kraj ako prvý zo samosprávnych krajov prišiel v roku 2015 s environmentálnym projektom zameraným na ochranu životného prostredia. Hlavným cieľom projektu Zelená župa je znížiť environmentálnu stopu, prispieť k zvýšeniu kvality života a hlavne uskutočňovanie aktivít, ktoré naozaj prispievajú k ochrane životného prostredia.
Projekt Zelená župa tvorí šesť základných okruhov, ktorým sa venuje. Tými sú: šetrenie energiou, ekologická doprava, cyklotrasy a cyklochodníky, envirovýchova, elektronická župa, zelené verejné obstarávanie.
Aktivity Trenčianskeho samosprávneho kraja realizované v roku 2016
V roku 2016 sa konali na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja 4 odborné semináre a 1 stretnutie priateľov prírodného záhradkárčenia. Cieľom odborných seminárov s environmentálnou tematikou bolo zvýšiť záujem a šírenie osvety medzi širokou verejnosťou, ale aj odbornými pracovníkmi obcí. Dohromady sa na seminároch zúčastnilo 150 účastníkov a vystúpilo 15 odborných lektorov. Na seminári sa venovali aj jedinečným certifikovaným prírodným záhradám v Trenčianskom kraji a to záhrade v areáli Spojenej školy internátnej v Trenčíne a na Strednej odbornej škole v Pruskom.
V rámci projektu Zelená župa sa vozový park Trenčianskeho samosprávneho kraja rozrástol o štyri elektricky poháňané automobily. Elektromobil je vďaka domácej nabíjacej jednotke a voliteľnej palubnej nabíjačke nabitý za 4-5 hodín a umožňuje prejsť 200 kilometrov. Elektromobily nahradili staršie opotrebované autá so spaľovacím motorom a reálne znížia nielen náklady na prevádzku áut ale aj vypúšťanie škodlivých emisií CO2 do ovzdušia. V pláne Trenčianskeho samosprávneho kraja sú úž vytipované lokality na umiestnenie troch rýchlo nabíjacích staníc a to v Starej Turej, v Považskej Bystrici a v Prievidzi. Ich výstavba by mala prebehnúť tento rok.
Modernizáciu taktiež očakáva aj autobusová doprava. V roku 2016 v rámci projektu Zelená župa prispel Trenčiansky samosprávny kraj na nákup 30 autobusov pre SAD Trenčín a 30 autobusov pre SAD Prievidza. Autobusy využívajú moderné ekologické motory, čím spĺňajú najprísnejšie európske normy a hlavne šetria životné prostredie. V priebehu roka 2017 pribudne ďalších 55 nových autobusov s ekologickejšími motormi.
Ďalším cieľom projektu Zelená župa je znižovanie energetickej náročnosti budov v Trenčianskom samosprávnom kraji. V roku 2016 bolo zrekonštruovaných 5 objektov. K rekonštrukcii a zvýšeniu energetickej efektívnosti prišlo v Centre sociálnych služieb Lipa v Kostolnej – Záriečí a v pavilóne pracovnej terapie v Domove sociálnych služieb v Zemianskom Podhradí. V Centre sociálnych služieb v Chmelinci sa minulý rok realizovala prvá etapa energetickej úspory budovy a pristúpilo sa aj k úprave lodžií. Ďalším objektom, v ktorom sa znižovala energetická náročnosť bola budova Strednej odbornej školy v Partizánskom a telocvičňa Strednej odbornej školy strojníckej v Bánovciach nad Bebravou. V roku 2017 sa modernizácie dočká Obchodná akadémia v Prievidzi a Stredná odborná škola stavebná v Trenčíne. Prostriedky na rekonštrukciu a zníženie energetickej náročnosti budov získala župa z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Pod projekt patrí aj oblasť cyklochodníkov a cyklotrás. Po minulé roky boli vytvorené Vážska cyklotrasa a v roku 2017 bude Trenčiansky samosprávny kraj pokračovať v rozvoji nemotorovej dopravy realizáciou troch úsekov cyklotrás. Úsek medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom, úseku medzi Púchovom a Nosickou priehradou a úseku medzi Trenčínom a Nemšovou. Zamestnanci Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja sa tiež aktívne podieľajú na projekte Do práce na bicykli. Tým samotní zamestnanci prispievajú k znižovaniu emisií.
Ďalšou veľmi prínosnou aktivitou Trenčianskeho samosprávneho kraja je grantový systém s názvom Zelené oči. Systém vznikol na podporu občanov Trenčianskeho samosprávneho kraja v ich environmentálnom myslení a konaní. Sú v ňom vyhradené finančné prostriedky, ktoré v prípade potreby vo verejnoprospešnom záujme môžu obce a podnikatelia čerpať. Tieto finančné prostriedky boli v minulosti využívané najmä na skrášlenie verejné priestory v kraji.
Trenčiansky samosprávny kraj sa ako prvá prvá župa v rámci Slovenska pridal do projektu Elektronická župa. V ktorom optimalizoval svoje tlačové prostredie a znížil zbytočné množstvo multifunkčných tlačiarní tým, že na každom poschodí vytvorili tlačové miesta pre zber úloh.
Prikláňam sa k názoru predsedu Jaroslava Bašku, že projekt Zelená župa sa ukázal ako opodstatnený projekt, ktorý skutočne prispieva k ochrane životného prostredia. Pomáha širokej verejnosti priblížiť dôležitosť ochrany životného prostredia.
Celá debata | RSS tejto debaty